Frachtbox team

Gümrük Müşavirliği Nedir?


Published 04 Aug 2020

Gümrük Müşavirliği Nedir?

Gümrük müşavirliği ülkemizde kanunla kurulan ilk meslek olarak geçmektedir. Sanayi, ihracat ve ithalat alanında çalışanlara dış ticaret işlemlerinde müşavirlik hizmeti vermekle yükümlüdürler. Yurtdışı odaklı olan işlemlerin yürütülmesinden gümrük müşavirleri dolaylı temsilci olarak sorumlu tutulurlar. Bir eşyanın gümrük tarafından onaylanması gereken bir işlemi varsa veya kullanımı için bazı işlemlerden geçmesi gerekiyorsa gümrük müşavirleri bu konu ile ilgili belgeleri hazırlama ve eşyayı hazır etmekle görevlidirler. Ayrıca müsteşarlar tarafından verilen bazı görev sorumlulukları da mevcuttur. Gümrük Müşaviri Vekaletnamesi Vekaletname, bir gümrük müşavirinin dolaylı temsilci olarak işlem yapabilmesi için müşterisinden alması gereken belgedir. Bu vekaletname, Gümrük Kanunu’nun belirttiği şartları taşır. Buradaki müşteri, faaliyetleri oluşturan eşyanın sahibi bir dış ticaret erbabıdır. Bu dış ticaret erbabı, Gümrük Müşaviri Yetki Belgesi bulunan bir gümrük müşavirine işlerin yürütülmesi için vekaletname ile yetkilendirmiş olur.

Gümrük Müşaviri Vekaletnamesi

Vekaletname, bir gümrük müşavirinin dolaylı temsilci olarak işlem yapabilmesi için müşterisinden alması gereken belgedir. Bu vekaletname, Gümrük Kanunu’nun belirttiği şartları taşır. Buradaki müşteri, faaliyetleri oluşturan eşyanın sahibi bir dış ticaret erbabıdır. Bu dış ticaret erbabı, Gümrük Müşaviri Yetki Belgesi bulunan bir gümrük müşavirine işlerin yürütülmesi için vekaletname ile yetkilendirmiş olur.

Gümrük Müşavirliği Görevleri

Yurtdışı ile çalışacak firmaların veya yurtdışından ürün çekecek/alacak kişilerin işlemlerinin baştan sona yürütülmesi konusunda işlem yapan gümrük müşavirleri çok geniş bir gümrük mevduatından sorumludurlar. Gümrük müşavirliği görevleri arasında tüm gümrükleme işlemleri, lojistiğin sağlanması yer almaktadır. Ayrıca ithalat ve ihracat ile uğraşacak kişilere danışmanlık hizmeti de vermektedirler.